1 / 1
Гросмайстор Виктория Радева

Виктория Радева спечели титлата на България при жените по класически шахмат

Публикувана: понеделник, 30 януари 2023 г.

Гросмайстор Виктория Радева за трети път спечели титлата на България по класически шахмат при жените. 21-годишната пловдивчанка, с треньор Йордан Иванов, спечели изключително оспорван финал и завърши първа с резултат 6,5 т.

Турнирът се състоя в София от 21 до 28 януари. В надпреварата при жените взеха участие 16 състезателки, а при мъжете за титлата се бориха 28 шахматисти.

Успехите на Виктория в шаха са впечатляващи - на 19 години тя става едва осмата българка с гросмайсторско звание и 11-кратна шампионка на България за девойки в различни възрастови групи. През 2010 година става световна вицешампионка от световното по шахмат в Бразилия.

В момента тя е студент в трети курс в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, специалност „Национална сигурност“.

През февруари тази година Виктория Радева започва усилена подготовка за европейското индивидуално първенство за жени, което ще се проведе в края на март в Петровац, Черна гора.

Източник: Gustosport.bg